چرا با عصب کشی ناموفق دندان مواجه می‌شویم؟

عصب کشی ناموفق دندان

زمانی که با پوسیدگی و عفونت دندان مواجه می‌شوید برای کاهش درد گاهی دندانپزشک تشخیص می‌دهد که باید عصب کشی انجام شود. اما به همان اندازه عصب کشی می‌تواند شما را از درد دندان خلاص کند، عصب کشی ناموفق دردناک خواهدبود.

بیشتر بخوانید» به منظور آشنایی با بهترین دندانپزشک بلیچینگ دندان در مشهد روی لینک داده شده کلیک کرده و لیست تعرفه ها و خدمات را مشاهده کنید.

عصب کشی ناموفق دندان چیست؟

عصب کشی ناموفق دندان چیست؟

عصب کشی ناموفق زمانی اتفاق می‌افتد که عفونت کامل از بین نرفته یا اینکه دوباره عفونت کند. انتظار نداشته باشید درست بعداز گذشت چند ساعت یا چند روز به این عارضه مبتلا شوید؛ گاهی ممکن است هفته‌ها، ماه‌ها و حتی سال‌ها زمان ببرد تا کانال ریشه ناموفق در دندان ظاهر شود. در صورتی که قبلا یک بار درمان ریشه را انجام داده‌اید و حالا با تورم، جوش روی لثه یا تغییر رنگ دندان مواجه شدید، به دکتر عصب کشی دندان در مشهد مراجعه کرده تا از سرایت عفونت به سایر دندان‌ها جلوگیری شود.

در عصب کشی ناموفق چرا کانال ریشه از کارمی افتد؟

در بعضی از بیماران هیچ علامت یا نشانه ای از نارسایی کانال ریشه دیده نمی شود به همین دلیل ممکن است در ابتدا تشخیص داده نشود. توجه داشته باشید که بدون توجه به علائم این عارضه درمان نخواهد شد و نیازمند مداخله و درمان دارد.

چگونه متوجه شویم کانال ریشه دندان شکسته است؟

قبل از اینکه پزشک بتواند این مشکل را تشخیص دهد، تا حدود زیادی این شما هستید که با شرح دقیق شرایط‌تان در تشخیص عارضه به او کمک خواهید کرد. پس در صورتی که علائم زیر را داشتید، به پزشک تان اطلاع دهید:

بیشتر بخوانید» به منظور آشنایی با روش های درمان خانگی عفونت لثه روی لینک داده شده کلیک کنید.

 • حساسیت هنگام گاز گرفتن
 • جوش روی فک
 • تغییر رنگ دندان
 • حساسیت در بافت لثه جایی که عصب کشی انجام شده
 • احساس درد در دندان درمان شده
 • آبسه‌های چرکی در اطراف دندان درمان شده
 • تورم صورت یا گردن
 • تورم در نزدیکی دندان درمان شده

بعد از این که علائم را برای پزشک بازگو کردید، او با سفارش عکس رادیولوژی درمان عصب کشی ناموفق را آغاز خواهدکرد.

دلیل از کار افتادن کانال های ریشه چیست؟

اینکه کانال ریشه از بین رفته و منجر به عصب کشی ناموفق شود، دلایل مختلفی دارد که فقط یکی از آن‌ها می‌تواند خطای پزشکی باشد. اما سایر مواردی که توسط بیمار قابل کنترل است شامل موارد زیر هستند:

 • آسیب‌های ناشی از ضربه و شکستن دندان
 • ساختار کانال ریشه
 • انسداد کانال با دندان دیگر و…
 • آلودگی بزاق
 • قرار دادن تاج دندان با تاخیر

آیا عصب کشی ناموفق دندان قابل درمان است؟

درمان عصب کشی ناموفق دندان

جای نگرانی نیست؛ در صورتی که بااین عارضه مواجه شدید، کافی است به متخصص درمان ریشه دندان در مشهد مراجعه کرده تا مشکل برطرف شود. از جمله روش‌هایی که این متخصص برای درمان استفاده می‌کند درمان مجدد کانال ریشه، کشیدن و اپیکوکتومی هستند. با این حال بازهم بالاترین میزان موفقیت در را بین این موارد درمان مجدد کانال ریشه به خود اختصاص می‌دهد.

درمان مجدد ریشه در عصب کشی ناموفق دندان

برای اینکه پزشک کانال ریشه را به واسطه این روش درمان کند، انسداد را برطرف کرده و داخل کانال را ضدعفونی خواهدکرد. سپس ناحیه را مجدد بسته تا از ورود باکتری و عفونت دوباره جلوگیری شود.

درمان عصب کشی ناموفق با آپیکوکتومی

اگر انسدادی در اطراف دندان وجود داشته باشد، از دسترسی به کانال ریشه جلوگیری می‌شود. در این روش یک فلپ کوچک باید در لثه ایجاد شده تا ناحیه آلوده را برداشته و مجدد مهر و موم شود.

عصب کشی ناموفق با کشیدن دندان

آخرین مرحله از درمان عصب کشی ناموفق را برای کشیدن دندان در نظر می‌گیرند. قبل از اینکه دندان پزشک دندان را از لثه خارج کند، از محلول‌های قوی برای نرم کردن و حل شدن بخشی از مواد داخل کانال استفاده می‌شود. اما در صورتی که درمان مجدد اثر بخش نباشد، دندان آسیب دیده باید کشیده شود.

استفاده از اشعه ایکس برای شناسایی عصب کشی ناموفق دندان

همانطور که گفتیم تشخیص این مورد برای دندان پزشک کار چندان ساده‌ای نیست. به همین خاطر از اشعه ایکس برای بررسی پالپ دندان، رباط پریودنتال و استخوان فک اطراف دندان استفاده می‌کند. او با کمک اشعه ایکس تشخیص می‌دهد که آیا این عارضه در حال بهبودی است یا در نهایت باید روش دیگری را برای درمان انتخاب کند.

کلام آخر

عصب کشی ناموفق دندان از جمله عارضه‌هایی است احتمال دارد بعد از مراجعه به دندان پزشکی و درمان دندان آسیب دیده به آن مبتلا شوید. به همین خاطر بهتر است تمام علائم بالا را در نظر بگیرید تا در اسرع وقت نسبت به درمان آن اقدامات لازم را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید

© کليه حقوق مادی و معنوی اين سايت متعلق به کلینیک دندانپزشکی آرامش ميباشد | طراحی سايت در مشهد توسط شرکت دیجیتال مارکتینگ پارس وب