مراقبت های پس از درمان ریشه

مراجعه کننده محترم برای آنکه دوره بعد از درمان را با راحتی و آرامش بیشتری سپری نمایید خواهشمند است این مطالب را با دقت مطالعه نمایید و از خوددرمانی اجتناب نمایید.

۱) یک تا دو ساعت پس از درمان از میل نمودن هر نوع خوراکی جویدنی خودداری نمایید و تا چند روزبعد از درمان حتی‌الامکان با سمتی که تحت درمان قرار گرفته است غذای سفت نجوید. ممکن است از یک تا ده روز دندان درد خفیف تا شدید داشته باشید که می‌توانید جهت تسکین از مسکن استفاده نمایید.
۲) در صورتی که در ناحیه صورت و اطراف اندو شده (عصب‌کشی شده) تورم ایجاد شود جهت دریافت آنتی‌بیوتیک مناسب به دندانپزشک خود مراجعه کنید و از مصرف بی‌رویه دارو یا آنتی‌بیوتیک به طور خودسرانه خودداری کنید.
۳) اگر احساس کردید پانسمان موقت یا پرکردگی دندان شما بلند است جهت اصلاح آن به دندانپزشک مراجعه کنید.

۴) به علت ضعیف بودن شکننده شدن دندان عصب کشی شده، احتمال نیاز به روکش زیاد می باشد، لذا قـبل از روکـش با احـتیاط از دنـدان درمان شده استفاده شـود.
۴) در بعضی موارد تاحدود یک ماه بعد از درمان ریشه هنگام جویدن غذا دندان به ضربه حساس است که به مرور این حساسیت کم می‌شود و دلیل آن درمان نامناسب نیست و در صورت افزایش یا تداوم بیش‌ از یک ماه باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید.
۵) بعد از اتمام درمان ریشه در اکثر موارد قسمت تاجی دندان پانسمان یا پرکردگی موقت می‌باشد که برای بازسازی قسمت تاج دندان باید درمان ترمیمی و یا پروتز انجام پذیرد.
– لطفا شرایط بعد از درمان عصب کشی دندان خود را با درمان دیگران یا حتی دندان دیگر خود مقایسه نفرمایید چون عوامل مختلفی در به وجود آمدن این شرایط دخیل هستند که در صورت لزوم دندانپزشک شفاهی به شما توضیح خواهد داد.